Otvoren Crnogorski Paviljon na Venecijanskom Bijenalu Umjetnosti

Paviljon Crne Gore, na 59. Venecijanskom bijenalu umjetnosti, svečano je otvoren izložbom pod nazivom ,,Umijeće držanja za ruke”.

Izložba predstavlja radove umjetnika Dante Bua, Lidije Delić, Ivana Šukovića, Darka Vučkovića i Jelene Tomašević, kao i djela iz zbirke umjetničkih djela iz zemalja Pokreta nesvrstanih, koju potpisuju Zuzana Čalupova i Rene Portokarero. osim toga, tu je i djelo nepoznatog autora iz Iraka i video zapis o radu umjetnika Bernara Matemera.

Komesarka crnogorske izložbe je Jelena Božović, a kuratorka Natalija Vujošević. Za organizaciju je zadužen Centar za savremene umjetnosti Crne Gore, uz podršku Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Izložba će biti otvorena od 23. aprila do 27. novembra ove godine, u Palati Malipjero, a njoj se možete se informisati i putem sajta: https://montenegropavilion.com/

Izložbu prati publikacija u kojoj su predstavljeni kuratorski i poetski pristup, uz izvode iz istorijske arhive. Publikacija uključuje radove: Ane Ivanović, Jovane Stokić, Miloša Zeca, Nuna de Brita Rohe, Vjere Borozan, Marine Čećebić, Nade Baković, Anite Ćulafić i Natalije Vujošević.

Kao što to obično biva, Vlada Crne Gore je, putem svojih kanala informisanja – koje su nekritički prenijeli mnogobrojni mediji i njihove kulturne sekcije – sav akcenat stavila na tome koji ministri i sa kojim delegacijama su bili prisutni na otvaranju, pa se tako stiče utisak da su Dritan Abazović, Đorđe Radulović i ostali ne samo ministri u vladi, nego i umjetnici koji predstavljaju Crnu Goru na ovom bijenalu.